Oct 282012
 

Eğer Raspberry Pi tükenmeden alabilen şanslı kişilerdenseniz, onu biraz nostalji için kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, çocukken oynadığınız (ya da başkları oynarken görüp de oynayamadığınız) Atari, NES, Super NES, Amiga vs. oyunlarını oynayabilirsiniz.

Bu eski platformların hepsini destekleyen güzel bir emülatör geliştirilmiş: RetroArch

RetroArch hakkında daha fazla bilgi almak ve kaynak kodunu indirmek için şu adrese gidebilirsiniz: http://themaister.net/retroarch.html

RetroArch’ı Raspberry Pi üzerinde çalıştırmak için kaynak kodunu indirip kurmak ve daha bir çok ayar yapmak gerekiyor. Ancak petRockBlog‘da yazan elektronik meraklısı, hem Raspberry Pi ile eski SNES kontrolcülerini çalıştırmayı başarmış, hem de RetroPie-Setup adında bir script hazırlayarak RetroArch’ın kurulumunu ve kullanımını kolaylaştırmış.

petRockBlog zaten bir kurulum kılavuzu yayınlamış. Ben de bu kılavuz ile kurulum yaptım, ancak hem İngilizce bilmeyenler için Türkçe olarak yazmak, hem de kendi yaptığım birkaç düzenlemeyi yazmak istedim.

petRockBlog’daki kurulum kılavuzuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Raspberry Pi ile Raspbian adlı dağıtımı kullandığınızı varsayıyorum.

Öncelikle sisteminizin güncel olması gerekli:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade -y

Raspbian’ı ilk kurduğunuzda, İnternet’ten indirdiğiniz bir disk imajını kullanıyorsunuz. Bu da minimal bir kurulum olduğu için, kullandığınız tüm SD karttın tüm boş alanına yayılmış değil. Sürekli paket kurup, yeni şeyler indirince, minimal kurulumdaki disk alanı yetersiz olacak. Bu nedenle Raspbian’ın tüm disk alanına yayılmasını sağlamak aşağıdaki komutu verin:

sudo raspi-config

Karşınıza çıkan seçeneklerden “expand_rootfs” seçeneğini seçin ve tüm disk alanını kullanması için ayarlayın. Daha sonra da sisteminizi yeniden başlatın.

Sistemi yeniden başlattığınızda, Raspbian dosya sistemini genişletmeye başlayacak. Bu biraz zaman alacaktır.

RetroArch’ı kullanmak için grafik arayüzünden yani X Window ortamından çıkmanız gerekiyor.

RetroPie kurulum scriptini GitHub üzerinden indireceğiz. Bunun için sisteminizde Git’in kurulu olması gerekiyor. Git’i kurmak için aşağıdaki komutu girin:

sudo apt-get install -y git dialog

Sonra aşağıdaki komutları vererek RetroPie-Setup’ı indirin ve kurulumu başlatın:

git clone git://github.com/petrockblog/RetroPie-Setup.git
cd RetroPie-Setup
sudo sh ./retropie_setup.sh

Karşınıza 2 kurulum seçeneği olan bir menü çıkacak. İlk seçeneği, yani “Binaries-based installation” seçeneğini seçin. RetroPie kurulumu sisteminize göre firmware güncellemesi yapabilir. Daha sonra birçok paket indirip kuracaktır. Bu biraz zaman alacaktır.

Kurulumu yaptıktan sonra sisteminiz yeniden başlatın:

sudo reboot

/home/pi dizinine baktığınızda, RetroPie diye yeni bir dizinin oluşturulduğunu göreceksiniz. Tüm RetroArch ile ilgili dosyalar bu dizinin altında bulunuyor. Eğer /home/pi/RetroPie/roms dizinine giderseniz, içinde nes, snes, gba, gbc gibi birçok dizin göreceksiniz. Bu dizinler RetroArch’ın desteklediği her platformun dizinleri. Bu platformlar için indirebileceğiniz ROM dosyalarını, bu dizinlere yerleştirmeniz gerek.

Şimdi sıra geldi biraz oyun bulup, kurmaya. Ben birçok oyunu cdrom.com adresinden buldum. Özellikle SNES oyunlarını tavsiye ederim: http://coolrom.com/roms/snes/

İndirdiğiniz zip dosyalarını açın. Daha sonra da bu ziplerin içinden çıkan smc uzantılı dosyaları Raspberry Pi’daki /home/pi/RetroPie/roms/snes dizinine kopyalayın.

Son olarak oyun menusu için kullanacağımız emulationstation programının menüsünü düzenlemek gerek. Bunun için /home/pi/RetroPie/roms/snes dizini altında gamelist.xml dosyası oluşturmak gerekiyor. Ancak bunu indirdiğiniz her oyun için yapmak çok zahmetli bir iş. Onun yerine “scraper” adında bir script indirip, kullanacağız.

git clone https://github.com/elpendor/ES-scraper.git

Şimdi scraper’ı çalıştıralım:

cd ~/ES-scraper
python scraper.py

scraper, otomatik olarak oyunların ROM dosyalarını tarayacak ve hatta bu oyunların kapak resimlerini de indirip size güzel bir menü hazırlayacak.

Eğer gamepad kullanıyorsanız, bunun için RetroArch’ı ayarlanmanız gerekiyor. Bunu yapmak için aşağıdaki komutları verin:

cd /home/pi/RetroPie/RetroArch-Rpi/tools
./retroarch-joyconfig -o ~/.retroarch.cfg

Ayar programı sizden gamepad’ınızdeki çeşitli tuşlara basmanızı isteyecek.

Şimdi emulationstation komutunu girerek emulationstation’ı çalıştırın. Karşınızda indiridiğiniz oyunların listesini göreceksiniz. İstediğinizi seçin ve saatlerce oynayın 🙂

Son olarak, bazı oyunlarda, özellikle Super Mario World’de ses sorunu yaşadım. CPU hızını 700 MHz’den, 800 MHz’e yükseltince sorun ortadan kalktı. Bu hız yükseltmesi çok hissedilir bir ısınmaya neden olmuyor. O nedenle güvenli diyebilirim. Bunun için raspi-config‘i çalıştırıp “overclock” seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Modest” yani 800 MHz CPU hızını seçin. Sisteminiz yeniden başlattığınızda CPU artık 800 MHz’de çalışıyor olacak.

Bazı ufak bilgiler:

 • emulationstation’dan çıkmak istiyorsanız F4 tuşuna basın.
 • Herhangi bir oyundan çıkmak için Escape tuşuna basın.
 • Her yeni ROM dosyası indirdiğinizde scraper.py scriptini tekrar çalıştırın
 • İyi eğlenceler.

    One Response to “Raspberry Pi ile Eski Oyunlar”

  1. Ben de kendi deneyimlerimi paylasayim: Bu kurulumu Raspberry Pi 2 B’de yaptim. Isletim sistemi olarak modifiye edilmemis Raspbian Wheezy kullaniyorum ve Class 6 SD karti ile gayet güzel calisiyor.
   Binaries-based installation evrensel olarak derlendigi icin optimize edilmemis ve üstünkörü bir sekilde compile edilmis. Bu yüzden overclock edildiginde bile yavas kaliyor. Kaynak kodlarindan derlendiginde bu sorun kalkiyor, ama bunu yaparken iki noktaya dikkat edilmeli: CFLAGS olarak -O3 ile beraber -mfpu ve -march parametreleri ayarlanmali ve Nintendo 64 emülatörleri derlenmemeli. Cünkü Nintendo 64’te -O3 islemiyor ve Retroarch’inkisi rezalet. O ayri kurulacak, bir programcinin hazirladigi kurulum sistemiyle Nintendo 64 benim Pi2’de sorunsuz calisti, yine de daha potansiyel mevcut elbette.
   Raspberry Pi 1 icinse SNES haric tüm modülleri normal binary olarak yükleyin ama SNES modülünü mutlaka kaynak kodundan derleyin.
   Ayrica RAM paylasimini yari yariya yapin ve de gereksiz tüm servisleri kapatin, özellikle o sistem sadece oyun konsolu olacaksa.

   Leave a Reply

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  (required)

  (required)