Feb 022013
 

aTerm hariç 🙂 Ama aTerm’ i OS X ortamında kullanma imkanım pratik olarak yok. Aslında mümkün, fakat X’ in o iticiliği ile karşılaşmaktansa aTerm’ siz olmayı tercih ederim.

Hal böyle olunca ve OS X ile birlikte gelen Terminal.app her ne kadar iyi sayılabilecek olsa da daha önce Linux’ ta kullandığım birçok terminal uygulamasının yanında basit kalınca alternatif aramaya başladım (yok, şimdi değil, uzun zaman önce). Sonunda bana aTerm’ i aratmayan, üstüne de birçok özellikle gelen iTerm2‘ yi buldum.

iterm2-simple

Aynı aTerm’ de olduğu gibi sade ve saydam arkaplan ile kullanılabiliyor. Tabi saydamlığı aTerm’ deki gibi sadece masaüstü duvarkağıdını gösterir şekilde yapay değil.

Sevdiğim, kullandığım özellikleri şöyle:

Sekmeler:

Aynı web tarayıcılarındaki gibi birden fazla sekme oluşturulabiliyor. Evet, biliyorum GNOME-Terminal ve Konsole’ da da vardı bu. Cmd – T ile yeni sekme açabilirsiniz.

Ekranı Bölme:

Cmd – D ekranı dikey bölerken, Cmd – Shift – D ekranı yatay bölüyor. Böylece aynı sekme içerisine birden fazla terminali sığdırabilir, birinde bir log dosyasını, diğerinde bir başkasını takip edebilirsiniz.

iterm2-split-window

Otomatik Tamamlama:

Aynı kod editörlerindeki gibi komutları otomatik tamamlayabiliyor. Otomatik tamamlama listesini görmek için birkaç harf yazıp, Cmd – ; tuşlarına basın:

iterm2-autocomplete

Arama:

Komut çıktıları içerisinde arama yapabiliyor. Cmd – F’ ye basın ve yazmaya başlayın.

Aynı Anda Birden Fazla Terminale Komut Gönderme:

Diyelim ki dört farklı sunucuya SSH ile bağlanıp, her birinde tamamen aynı işlemi yapmak istiyorsunuz. Tüm sunuculara tek tek bağlanıp, girdiğiniz komutları tekrar etmektense, hepsini aynı anda yapabilirsiniz. Pencereyi bağlanmak istediğiniz kadar sunucuya bölün veya her bir sunucu için ayrı sekme açın ve Cmd – Shift – i’ ye basın. Yazdıklarınız tüm sekmelerdeki terminallere gönderilecek. Eğer sadece aktif sekmedeki tüm terminallere gönderilsin istiyorsanız Option – Shift – i’ ye basın:

iterm2-broadcast

iTerm2′ nin daha birçok özelliği var. Ama en çok kullandığım özellikleri bunlar.

Dahası için iTerm2′ yi indirin ve kendiniz görün: http://www.iterm2.com/

  2 Responses to “iTerm2: Kullandığım En İyi UNIX Terminali”

  1. […] yazımda iTerm2′ den ve birden fazla terminale aynı anda komut gönderme özelliğinden bahsetmiştim. Sunucu kümelerindeki her sunucuya bağlanmak için ayrı ayrı komut girmek yerine bir süredir […]

  2. […] OS X ile birlikte gelen Terminal.app' tan fersah fersah otede iTerm2 hakkinda sunlari yazmistim: http://yasar.senturk.name.tr/gunluk/…nix-terminali/ Reeder: Cok kullanisli bir Google Reader istemcisi. JsonParser: Kucuk bir JSON dizisi […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)