Feb 042013
 

SoapUI, Web Servislerini (sadece SOAP değil, REST de mümkün) test etmek için geliştirilmiş bir araç. Java ile geliştirilmesi nedeniyle her platform için bir pakete sahip.

Bir SOAP web servisi geliştirileceği zaman, öncelikle servisin detaylarını (metod isimleri, parametreler, veri tanımlamaları vs.) içeren bir WSDL dosyası hazırlanır. SoapUI, hem bu WSDL dosyasından basit bir test istemcisi oluşturarak servisi test etmenizi, hem de başka birisi tarafından hazırlanmış bir servise henüz doğrudan bir erişiminiz olmadığı durumlarda bir test sunucusu oluşturarak, geliştirdiğiniz istemciyi test etmenizi sağlar.
SoapUI-home

Şuradan SoapUI programını indirebilirsiniz: http://sourceforge.net/projects/soapui/files/soapui/

Test istemcisi oluşturma
Bir servise test istemcisi oluşturmak için sol taraftaki Projects’ e sağ tıklayın ve açılan menüden “New soapUI Project” i seçin. Project Name kısmına bir proje adı yazın. Initial WSDL/WADL kısmına da, test istemcisini oluşturmak istediğiniz web servisinin WSDL dosyasının tam yolunu veya URL’ ini yazın.

soapui-newproject

OK’ ye tıkladıktan sonra proje oluşturulmuş ve web servise ait tüm metodlar sol tarafta listelenmiş olacak:
soapui-projectlist

Test etmek istediğiniz metodun yanındaki oka tıklayın ve “Request 1” e çift tıklayın. Aşağıdaki gibi bir editör penceresiyle karşılaşacaksınız. Sol tarafta örnek bir talep XML’ i, sağ tarafta da web servisinin cevabının olacağı boş bir alan göreceksiniz.
soapui-request

Talep XML’ indeki parametreleri sevisin ihtiyaçlarına göre doldurun ve yukarıdaki yeşil Submit soapui-submit düğmesine basın.

Şimdi sağ tarafta web servisinden gelen cevabı görebilirsiniz:
soapui-response

İsterseniz her iki taraftaki Raw düğmelerine tıklayarak yapılmış olan talep ve sunucunun verdiği cevabı yalın haliyle görebilirsiniz:
soapui-raw

Hatta aşağıdaki “http log” düğmesine tıklayarak sunucu ve istemci arasında geçen iletişimi de takip edebilirsiniz:
soapui-httplog

Sonraki yazılarda sunucu oluşturma ve web servisinizi yük testine tabi tutmayı anlatacağım.

Bölüm – 2

  2 Responses to “SoapUI ile SOAP Web Servislerini Test Etmek – 1”

  1. […] servisinin bir istemci uygulaması geliştirmeye gerek kalmaksızın nasıl test edilebileceğinden bahsetmiştim. Şimdi de tam tersine, hali hazırda geliştirilmiş bir SAOP web servisi istemcisini, gerçek […]

  2. Teşekkürler

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)